O mnie

Bartosz Dominiak, Smart City Blog

Cześć!

Nazywam się Bartosz Dominiak i od kwietnia 2015 r.  jestem Smart City Blogerem – prowadzę bloga poświęconego tematyce smart city, czyli inteligentnym miastom.

Od kwietnia 2015 do kwietnia 2017 blog nosił nazwę Warsaw Smart City (www.warsawsmartcity.pl) – koncentrowałem się na sprawach rozwoju Warszawy.

Przez dwa lata projekt wyszedł daleko poza samego bloga i internet. Kilkukrotnie zostałem poproszony o napisanie artykułów do mediów tradycyjnych, miałem okazję moderować interesujące debaty podczas Smart City Forum – chyba największej imprezie tej branży w Polsce, prowadziłem prezentacje o inteligentnych miastach (np. dla polskich i niemieckich policjantów), wypowiadałem się dla dziennikarzy, współpracowałem w charakterze eksperta z różnymi podmiotami.

Nie planowałem tego, ale cieszę się, że w tym kierunku to poszło. Bo jest to miarą sukcesu projektu.

Coraz częstsze wykraczanie poza stolicę zachęciło mnie do poszerzenia formuły bloga, który od kwietnia 2017 r. działa pod nową nazwą (Smart City Blog) i nowym adresem (www.smartcityblog.pl).

Czym dla mnie jest smart city?

Rozpoczynając blogowanie o inteligentnych miastach w pierwszym wpisie określiłem smart city następująco:

W tytule bloga znalazł się zwrot „smart city”. W publicznym dyskursie przyjęło się go odnosić niemal wyłącznie do zastosowania nowoczesnych technologii w zarządzaniu organizmami miejskimi. Ale to za mało. Bo smart city to nie tylko technologie, lecz przede wszystkim ludzie, dla których technologie mają pracować. Dlatego będę daleko wykraczał poza tematy technologiczne. (…) Bo blog ma być o (prognozowaniu) przyszłości Warszawy, o tym, jak mądrze rozwijać infrastrukturę miejską, jak mądrze zagospodarowywać przestrzeń publiczną, jak mądrze wykorzystywać nowoczesne technologie w zarządzaniu miastem, jak mądrze dbać o środowisko naturalne i wreszcie – last but not least – jak korzystać z mądrości mieszkańców.

Do dziś słowa te zachowują aktualność. Smart city to technologie w służbie mieszkańców. Nigdy odwrotnie.

Kim jestem?

O urodzenia, czyli od 1976 roku mieszkam w Warszawie: najpierw na Woli (nic z tego nie pamiętam), a od 1977 r. na Ursynowie.

Od zawsze, czyli odkąd pamiętam, interesuje mnie miejsce, w którym żyję: najpierw podwórko, następnie ulica, osiedle, gmina (tak, tak była kiedyś Gmina Warszawa-Ursynów), wreszcie cała Warszawa. Lubię naszą stolicę i na co dzień uważam ją za bardzo dobre miejsce do mieszkania, pracy, zabawy. Jednak wizyty w innych miastach naszego kontynentu pokazują, że może być lepiej. Znacznie lepiej.

Kilka faktów o mnie: jestem absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, pracowałem tu i tam, kiedyś byłem radnym Warszawy (uważam, że w nawet dość aktywnym), jakiś czas pracowałem w administracji samorządowej w jednej ze stołecznych dzielnic, napisałem i obroniłem pracę na studiach podyplomowych (Zarządzanie Ryzykiem: Prognozowanie, Planowanie Strategiczne, Foresight), której tytuł brzmiał: „Jaki ustrój dla Warszawy w 2022 roku?”. Dziś freelancer. Więcej zawodowo na portalu LinkedIn.

 

Jeśli macie pomysł na współpracę ze mną w obszarze smart city (lub chcielibyście współpracować, ale jeszcze nie macie konkretnego pomysłu), zapraszam na stronę „Współpraca”.

 

Fot. Tomasz Sybilski