Rowery
Aktualności Infrastruktura Mobilność

Konsultacje pomorskiego Systemu Roweru Metropolitalnego. Gdzie staną stacje?

W dniach 15-22 września odbędą się konsultacje społeczne z zakresu rozmieszczenia stacji postoju Systemu Roweru Metropolitalnego. Celem konsultacji jest uzyskanie opinii mieszkańców na temat wstępnie zaproponowanych lokalizacji dla stacji postoju. Mieszkańcy będą mogli również zgłosić własne propozycje miejsc, w których w przyszłości parkowane będą rowery. Na przeprowadzenie konsultacji zdecydowały się miasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz Reda, na których terenie zlokalizowane zostanie 90% systemu.

Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wraz 14 gminami należącymi do stowarzyszenia przystąpiło do realizacji Projektu pn.: „Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S”. W następstwie realizacji Projektu powstanie wspólny dla Metropolii system roweru publicznego funkcjonujący na terenie 14 gmin.

Rower Metropolitalny powstanie w oparciu o tzw. system IV generacji, czyli rowery z wbudowanym elektrozamkiem oraz modułem GPS. Dzięki temu rowery będą parkowane z wykorzystaniem tradycyjnych u-kształtnych stojaków rowerowych, zarówno obecnie istniejących jak i nowych, zakupionych w ramach projektu. Każde miasto otrzyma również swoją pulę rowerów, która w przybliżeniu kształtuje się następująco: Gdańsk – 2160, Gdynia – 1100, Sopot – 164, Reda – 39. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie 10% floty będą stanowiły nowoczesne rowery ze wspomaganiem elektrycznym.

Kiedy i gdzie odbędą się konsultacje?

Konsultacje prowadzone będą kolejno w każdym z miast, zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • Gdańsk: 15 września godz. 17:30, 16 września godz. 11:00, 17 września godz. 11:00, ul. Długi Targ 39/40 (sień Instytutu Kultury Miejskiej)
  • Gdynia: 19 września godz. 17:00, Infobox, ul. Świętojańska 30
  • Reda: 21 września, godz. 17:00, Sala Konferencyjna w budynku Urzędu Miasta w Redzie ul. Gdańska 33
  • Sopot: 22 września, konsultacje objazdowe na rowerach, start godz. 17:00 z boiska MOSiR na osiedlu Przylesie.

Spotkania konsultacyjne są otwarte dla wszystkich mieszkańców.

Z propozycjami lokalizacji parkingów Systemu Roweru Metropolitalnego można zapoznać się na stronie www.metropoliagdansk.pl. Za pośrednictwem tej strony można zgłaszać również uwagi oraz własne propozycje lokalizacji parkingów jeszcze przed spotkaniem, w postaci linku do Mapy Google, wygenerowanego na stronie i wysłać na adres mailowy srm@metropoliagdansk.pl do 15 września br.

Gdańskie konsultacje w ramach Cycle Hack

W Gdańsku konsultacje stacji Roweru Metropolitalnego zaplanowano w ramach Cycle Hack, międzynarodowej oddolnej inicjatywy, mającej na celu zwalczanie wszelkich barier stojących na drodze komunikacji rowerowej. Uczestnicy będą zgłaszać problemy, jakie napotykają jeżdżąc jednośladem. Następnie pracując w zespołach tematycznych wypracowują i testują rozwiązania.

Warsztaty Cycle Hack odbędą się równolegle w blisko 40 miastach na świecie, a ich gdańska edycja będzie przebiegać pod hasłem „Patenty na jazdę w niepogodę”. Wart podkreślenia jest fakt, że Gdańsk, jako jedyne miasto w Polsce bierze udział w tej inicjatywie, jednocześnie będąc pionierem, gdyż dotąd nie włączyło się w nią żadne miasto z Polski.

Źródło: materiały prasowe, Urząd Miasta Gdańska

Share Button

Komentarze